تفاوت لیزر دایود و الکساندرایت چیست

01 دی ، 1400
کلینیک زیبایی آفتاب

یکی از دغدغه های اصلی و البته مشترک در بین خانم ها و آقایان حذف موهای زائد بدن است که امروزه به شیوه های گوناگون توسط افراد متخصص صورت می گیرد. در این بخش قصد داریم تا به بخشی از تفاوت لیزر دایود با الکساندرایت به عنوان یکی از شناخته شده و معروف ترین راهکارهای ممکن برای حذف و خلاصی از شر موهای زائد اشاره ای کوتاه کنیم؛ در کلینیک تخصصی زیبایی همراه ما باشید. 

تفاوت لیزر دایود و الکساندرایت

تفاوت لیزر دایود و الکساندرایت

لیزر الکساندرایت (Alexandrite Laser) چیست؟

در چند دهه اخیر مبحث لیزر موهای زائد به یکی از مباحث داغ و پر طرفدار در بین عموم مردم تبدیل گشته و یکی از دستگاه های محبوب و معروف در این حوزه دستگاه لیزر الکساندرایت می باشد. ساختار لیزر این دستگاه متشکل از عنصری بسیار کمیاب و گران قیمت بنام chrysoberyl بوده که طول موج آن نیز حدود 755 نانومتر می باشد.

از دیگر خصوصیات منحصر به فرد این کانی می توان به برخورداری آن از پدیده Color Change اشاره کرد که به هنگام روز (نور خورشید) و شب (نور لامپ) رنگ آن متغیر و به صورت رنگ آبی مایل به سبز و یا بنفش مایل به قرمز (یاقوتی رنگ) می باشد. 

جذب بسیار بالای ملانین از دلایل اصلی این دستگاه برای از بین بردن موهای زائد می باشد، به طوری که در مقایسه با سایر لیزرهای موجود در جهان بالاترین ضریب جذب را به خود اختصاص داده است. این خصوصیت دستگاه لیزر الکساندرایت باعث روشن تر شدن رنگ پوست افراد خواهد شد و مراجعه کنندگان بابت این اتفاق خوشایند بسیار خرسند و راضی هستند.

همچنین نسل های پیشرفته تر این دستگاه از قدرت و اثر بخشی بسیار بالا برای از بین بردن موهای ضخیم و تیره در کنار موهای کم عمق و کرکی برخوردار می باشند. معمولا برای افراد با پوست های مختلف (I-IV) استفاده از دستگاه لیزر الکساندرایت توصیه می شود و این امر نتیجه قابل قبولی بر روی کاهش حجم چشمگیر موها در هر مرحله از درمان خواهد داشت.

دیگر مطالب مرتبط با این مقاله را در این بخش دنبال نمایید

تفاوت RF فرکشنال با لیزر فرکشنال CO2

لایه برداری پوست با لیزر بهتر است یا با مواد

تمام نکاتی که باید درباره لیزر موهای زائد بدانید

لیزر دایود (Diode Laser) چیست؟

این دستگاه بر خلاف الکساندرایت جزو لیزرهای نیمه هادی به شمار آمده و عملکرد غالب آن را میتوان برای از بین بردن موهای زائد در طول موج ۸۰۰ یا ۸۱۰ نانومتر مشاهده کرد. معمولا متخصصین به هنگام استفاده از این دستگاه آن را در حالت طول موج استانداردش یعنی 808 نانومتر تنظیم می کنند و این طول موج بلند با نفوذ به قسمت های عمقی پوست بدون شک اثر بخشی قابل توجهی در تحریک فولیکول های مو داشته و باعث از بین رفتن ریشه موهای ضخیم و تیره زائد در بخش های پشتی بدن و بیکنی می شود.

این نوع لیزرها به منظور حذف موهای زائد به صورت مولتی پالس رفتار می کنند و از نظر ضریب جذب ملانین در رتبه پایین تری از دستگاه الکساندریت قرار دارد. احتمال ریسک سوختگی و یا تغییر رنگ پوست بعد از استفاده از این دستگاه به علت بالا بودن عمق نفوذ طول موج آن دور از انتظار نیست. همچنین دستگاه دایود با تمرکز نور لیزر بر روی محل انباشت ملانین موجود در ریشه مو بر اساس مکانیسم گرم نمودن آن (فتوترمولیز) باعث تخریب و متلاشی شدن رنگدانه ها می شود.

لیزر الکساندرایت و دایود از انواع دستگاه لیزرلیزر الکساندرایت و دایود از انواع دستگاه لیزر

تفاوت های لیزر دایود و الکساندرایت

بررسی تفاوت لیزر دایود و الکساندرایت به لحاظ خصوصیات و ویژگی های این دو دستگاه به راحتی امکان پذیر بوده و از نظر قیمت میتوان گران ترین نوع لیزر را به دلیل جامد بودن آن و قرار داشتن در محدوده نور مرئی به دستگاه الکساندرایت نسبت دارد. بنابراین فاکتور قیمت از جمله بارزترین مشخصه های مورد بررسی در تفاوت لیزر دایود و الکساندرایت می باشد.

از دیگر تفاوت های بین این دو نوع لیزر میتوان به عمق نفوذ  آن ها بر حسب طول موج اشاره کرد، بر اساس تحقیقات صورت گرفته در این حوزه لیزر الکساندرایت در مقایسه با لیزر دایود از عمق نفوذ بسیار کمتری برخوردار بوده و به همین خاطر نحوه رسیدن انرژی به فولیکول های مو در لیزر دایود راحت و سریع تر می باشد. این موضوع در حالی است که ضریب جذب ملانین برای حذف موهای زائد بدن در دستگاه الکساندرایت بسیار بیشتر از سایر دستگاه ها بوده و این یکی دیگر از تفاوت لیزر دایود و الکساندرایت محسوب می شود.

میزان پروتکل درمانی و تعداد جلسات از دیگر مشخصه های قابل بررسی در تفاوت لیزر دایود و الکساندرایت به شمار آمده و از این نظر دستگاه لیزر الکساندرایت در مدت زمان بسیار کوتاه تری به درمان و رفع موهای زائد می پردازد. در این نوع شیوه لیزر موهای زائد بر خلاف دایود از سیستم های کولینگ گاز استفاده شده که آستانه تحمل درد افراد را به دلیل قابلیت خنک کنندگی بسیار بالا در برابر بروز هر گونه عوارض احتمالی و جانبی بر روی پوست نظیر سوختگی و .... تا حد قابل قبولی کاهش خواهد داد. اگر بخواهیم در یک دسته بندی کلی به چند نمونه از مهمترین تفاوت لیزر دایود و الکساندرایت اشاره ای کوتاه و مختصر داشته باشیم، میتوان هر یک از موارد مطرح شده در قسمت ذیل را برای این دو دستگاه لیزر بر شمرد:

تفاوت لیزر الکساندرایت با لیزر دایودتفاوت لیزر الکساندرایت با لیزر دایود

تفاوت لیزر دایود و الکساندرایت در نوع لیزر و طول موج آن ها

همانطور که اشاره شد لیزرهای الکساندرایت بر خلاف دایود (نیمه هادی) از نوع جامد می باشد. همچنین این دو دستگاه به لحاظ طول موج نیز با یکدیگر تفاوت داشته و لیزر الکساندرایت از یک طول موج پایدار 755 نانومتری برخوردار می باشد. این موضوع در حالی است که میزان طول موج لیزر دایود متغیر و معادل ۷۵۰ نانومتر تا ۱۰۶۰ نانومتر می باشد .

جنس لیزر سورس داخل بدنه دستگاه

در درون دستگاه الکساندرایت معمولا از نوعی کانی برای لیزر سورس استفاده می شود که توسط یک فلش لامپ امکان تحریک آن وجود دارد. جنس بلورهای نیمه هادی مورد استفاده در سورس دستگاه لیزر دایود در مقایسه با کانی الکساندرایت کاملا متفاوت بوده و از نوعی ماده سیلیکونی (ژرمانیوم) برای ساخت آن بهره برده شده است.

تعویض لیزر سورس

تفاوت لیزر دایود و الکساندرایت به لحاظ تعویض سورس آن ها بدین صورت است که دستگاه الکساندرایت هیچگونه نیازی به تعویض سورس نداشته و بعد از مدت معین استفاده، تعویض لامپ محرک راد ( سورس) کفایت می کند. اما در لیزرهای نوع دایود اینگونه نبوده و معمولا بعد از مدت زمان مشخصی استفاده باید لیزر سورس را تعویض نمود.

میزان اثر بخشی بر روی رفع موهای زائد

اگرچه هر دو دستگاه به عنوان یکی از شیوه های شناخته شده برای درمان و رفع موهای زائد به شمار می آیند اما به طور کل میزان اثر بخشی دستگاه الکساندرایت در مقایسه با دایود بسیار بیشتر بوده و از ماندگاری بالا برخوردار می باشد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LdzUigaAAAAAHVZfs8WpP0pNqDIgZjTbNXz6TkB