مقایسه رفع موهای زائد با لیزر و اپیلاسیون

28 اردیبهشت ، 1401
کلینیک زیبایی آفتاب

مقایسه رفع موهای زائد با لیزر و اپیلاسیون برای افرادی که به دنبال خلاص شدن از شر موهای زاید هستند بسیار مهم است. اما هر کدام از این روش ها مزایا و معایب خاص خودش را دارد و نمی توان یک روش را به طور کلی برتر از دیگری دانست.

بهتر است اول اولویت ها، خواسته ها و شرایط خود را بررسی و سپس نسبت به رفع موهای زائد خود با استفاده از این دو روش اقدام کنید. در برخی از مواقع ممکن است بهتر باشد یکی از روش ها را برای حفظ سلامتی خود کنار بگذارید. با کلینیک زیبایی در غرب تهران همراه باشید تا بیشتر در این زمینه بدانید.

رفع موهای زائد با لیزر یا اپیلاسیونرفع موهای زائد با لیزر یا اپیلاسیون

مقایسه رفع موهای زائد با لیزر و اپیلاسیون

این روزها راه های زیادی برای رفع موهای بدن به خصوص موهای زائد به وجود آمده است. این موضوع باعث شده است تا افراد به تناسب راحتی، بودجه و شرایط خود یکی را انتخاب کنند. اما دو روش بسیار محبوب و شناخته شده روش های اپیلاسیون و لیزر است.

البته بر عکس روش های اپیلاسیون، استفاده از لیزر نیاز به مهارت و تخصص خاص خود را دارد و افراد به تنهایی معمولا نمی توانند از این روش استفاده کنند. بنابراین توصیه می شود که برای عمل لیزر موهای زاید به کلینیک های معتبر مراجعه کنید. توجه داشته باشید که اساس این دو روش با هم متفاوت هستند. در ادامه به مقایسه رفع موهای زائد با اپلاسیون و لیزر از جهات مختلف می پردازیم.

مقایسه لیزر و اپلاسیون از لحاظ هزینه

در مورد تفاوت این دو راه رفع موهای زائد باید به ارزان بودن، در دسترس تر بودن و ساده تر بودن روش اپیلاسیون اشاره کنیم. ابزارهای لازم برای اپیلاسیون با قیمت مناسب در بسیاری از فروشگاه ها در دسترس است و استفاده از آنها سختی و هزینه زیادی ندارد. این در حالی است که استفاده از لیزر یک کار تخصصی محسوب می شود و هزینه های مربوط به دستگاه لیزر نیز بسیار بیشتر است.

اما موضوع بعدی به تعداد جلسات لیزر بر می گردد. بر خلاف اپیلاسیون برای رفع موهای زاید خود نیاز دارید تا چندین جلسه درمان را پشت سر بگذارید که این موضوع به خودی خود هزینه های لازم را افزایش می دهد. اگر هزینه برای شما اهمیت زیادی دارد، بودجه مورد نظر خود را بررسی کنید و بر اساس آن از بین اپیلاسون و لیزر گزینه مناسب را انتخاب نمایید.

دیگر مقالات ما را در این بخش دنبال نمایید

دلایل برگشت موهای زائد بعد از لیزر

آیا لیزر موهای زائد روی جوش خطر دارد؟

لیزر موهای زائد برای چه کسانی ضرر دارد؟

مقایسه اپیلاسیون و لیزر از نظر زمان کسب نتیجه

هر دو راه رفع موهای زاید نیاز به چند جلسه دارند. شما نمی توانید پس از یک جلسه تاثیر این راه ها را مشاهده کنید. واقعیت این است که این دو روش (به خصوص روش اپیلاسیون) برای اثر گذاری به معیارهای مختلفی بستگی دارند.

این معیارها شامل این هستند که کدام قسمت بدن مورد نظر است، رنگ پوست ناحیه مورد نظر، نوع و جنس موها و... قرار است موزدایی شود. برخی مواقع لازم است برای حصول نتیجه با استفاده از لیزر تا 10 جلسه درمانی در طول چندین ماه در نظر گرفته شود.

برای کسب نتیجه اپیلاسیون نیز باید چند جلسه درمانی را در نظر بگیرید. اما این تعداد جلسه در اپیلاسیون ربطی به جنس پوست و مو ندارد. نکته دیگر نیز این است که تعداد جلسات لیزر اگرچه زیاد است اما مدت زمان هر جلسه کوتاه و در حد چند دقیقه است.

مقایسه اپیلاسیون و لیزر از نظر عوارض

از عوارض لیزر موهای زائد می توان به جوش زدن، تغییر رنگ پوست، تورم و گاهی زخم را نام برد. عوارض اپیلاسیون نیز شامل قرمزی، التهاب، درد یا سوزش، برآمدگی، جوش یا موهای زیر پوستی و... است. اپیلاسیون به عنوان یک روش تهاجمی برای از بین بردن موها محسوب می شود.

در این روش با استفاده از موم یا وکس موها از ریشه خارج می شود و به همین دلیل بسیار دردناک (به خصوص در نواحی با پوست نازک) است. اما لیزر به عنوان یک روش غیرتهاجمی محسوب می شود که معمولا بدون درد است. البته برخی معتقدند که کمی درد را حین لیزر بدن حس می کنند که قابل چشم پوشی است.

مقایسه لیزر با اپیلاسیونمقایسه لیزر با اپیلاسیون

مقایسه روش اپیلاسیون و لیزر در میزان اثربخشی

در اپیلاسیون، فولیکول مو از ریشه خارج می شود. در برخی موارد اما به دلیل کوتاه بودن تار مو این کار به خوبی تاثیر گذار نیست. برخی مواقع نیز فولیکول مو در زیر پوست سالم می ماند و دوباره مو رشد می کند. اما لیزر به دلیل اینکه تمامی ریشه های مو را هدف قرار می دهد بسیار تاثیرگذارتر بوده و اثرات آن برای مدت بسیار بیشتری باقی می ماند. البته در برخی موارد ممکن است به جای از بین بردن ریشه مو، لیزر باعث نازک شدن و کمرنگ شدن مو شود.

اما موضوع مهم در تفاوت اثرگذاری این دو روش دفع موهای زاید، به ویژگی های پوست و موی هر شخص بر می گردد. با وجود اینکه اپیلاسیون برای هر نوعی پوست و مویی قابل انجام است و تقریبا نتیجه ای مشابه دارد، اما لیزر این طور نیست. لیزر برای کسانی بهترین نتیجه را دارد که پوستی روشن و مویی تیره داشته باشند. همچنین محدودیت هایی در صورت برنزه بودن پوست شما وجود خواهد داشت.

مقایسه رفع مو با اپلاسیون و لیزر از لحاظ ایمنی

همانطور که گفته شد لیزر یک روش غیر تهاجمی محسوب می شود و عوارض کمتری برای پوست دارد. البته این موضوع به مراقبت های پیش و پس از عمل لیزر نیز مربوط است. برای کاهش عوارض و ایمنی بیشتر توصیه می شود که به کلینیک های معتبر و متخصصان با تجربه مراجعه کنید.

عوارض لیزر که شامل تاول یا سوختگی و التهاب های بسیار خفیف است با استفاده از کمپرس سرد از بین می رود. اما اپیلاسیون مشکلات بیشتری را برای شما به وجود می آورد. این موضوع برای پوست های حساس بیشتر نیز به چشم می خورد. اپیلاسیون بر پوست فشار زیادی وارد می کند و در بلند مدت ممکن است باعث چین و چروک نیز بشود.

برای رفع موهای زائد لیزر بهتر است یا اپیلاسیون؟

در این مطلب سعی شد پاسخ کامل و جامعی به سوال تفاوت رفع مو با لیزر و اپیلاسون داده شود. البته افرادی که هر دو روش را تجربه کرده اند ممکن است نظرات متفاوتی داشته باشند. توصیه می شود که با یک متخصص پوست و و مشورت کنید تا بتوانید بهترین روش را برای این کار انتخاب نمایید.

لیزر محدودیت هایی برای زنان باردار دارد و همچنین بر روی موهای نازک و کرکی تاثیری ندارد در عوض اپیلاسیون تاثیر بلند مدت کمتری دارد و مکن است عوارض بیشتری داشته باشد. اما در نهایت انتخاب بر عهده شماست و شما باید بر اساس اولویت های مد نظر خود و همچنین بودجه مورد نظرتان، از بین این دو گزینه یکی را انتخاب کنید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LdzUigaAAAAAHVZfs8WpP0pNqDIgZjTbNXz6TkB