میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن | مزایا و عوارض + هزینه در کلینیک زیبایی آفتاب تهران

جوانسازی پوست با میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن یکی از انواع روش های جوانسازی پوست بوده که مخاطبان زیادی را به خود جذب کرده است. داشتن پوستی سالم و یکنواخت یکی از مواردی مهمی است که برای تمام افراد به ویژه بانوان، از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

به مرور زمان و با افزایش سن، پوست تمام افراد طراوت و شادابی جوانی خود را از دسته داده و چین و چروک و در مواردی لک ها و یا فرورفتگی در سطح پوست دیده خواهد شد. همین امر موجب شده تا روش های متعددی در جهت جوانسازی پوست به وجود آید که میکرودرم ابریژن یکی از همین انواع جوانسازی و پاکسازی پوست می باشد.

میکرودرم ابریژن از انواع راه های درمانی جوانسازی پوست بوده که با بهترین و به روزترین دستگاه ها و با بهترین قیمت در انواع مختلف در کلینیک زیبایی آفتاب تهران قابل انجام می باشد.

در اینجا با ما همراه باشید تا شما عزیزان را با روش جوانسازی پوست به نام میکرودرم ابریژن، کاربردها و مزایای آن بیشتر آشنا کنیم.

ا

میکرودرم ابریژن چیست؟

یکی از جدیدترین و بهترین روش های جوانسازی پوست میکرودرم ابریژن می باشد که هدف و کاربرد اصلی آن جهت ترمیم و بازسازی پوست و همینطور از بین بردن پوست های مرده است. با روش میکرودرم به راحتی می توانید تمام بافت های آسیب دیده پوست خود را که به خاطر نور آفتاب، افزایش سن، جای آکنه و ... به وجود امده است را به راحتی از بین ببرید. میکرودرم ابریژن (Microdermabrasion) به معنای برداشتن قسمتی از لایه پوست از طریق ذرات ریز سایش دهنده است.

روش درمانی و زیبایی میکرودرم ابریژن در سال 1996 برای اولین بار مورد تایید سازمان غذا و داروی ایالات متحده قرار گرفت و از آن زمان به حال صدها دستگاه میکرودرم از برندهای مختلف طراحی و تولید شده است. هر یک از انواع دستگاه های میکرودرم ابریژن تولید شده متناسب با مشکل پوستی که دارید و کاری که میخواهید جهت درمان پوست خود انجام دهید متفاوت می باشد که این امر نیز در قیمت میکرودرم ابریژن نیز تاثیرگذار می باشد. در بیانی واضح تر باید بگوییم که میکرودرم ابریژن یک روش جهت انجام فیشال پوست می باشد که با روش هایی متفاوت تر از فیشیال برای پوست انجام خواهد شد.

آشنایی با میکرودرم ابریژن و مزایا و کاربردهای آنآشنایی با میکرودرم ابریژن و مزایا و کاربردهای آن

انواع روش های میکرودرم ابریژن

همانطور که در بالا هم به این مضوع اشاره کردیم میکرودرم در روش های مختلفی و با دستگاه های متنوعی انجام می شود که در ادامه به معرفی انواع روش های میکرودرم ابریژن پرداخته ایم:

میکرودرم کریستالی

یکی از رایج ترین روش های میکرودرم ابریژن برای از بین بردن سلول های مرده پوست، میکرودرم کریستالی می باشد. روش این کار به این صورت است که ماده ای کریستالی روی پوست پاشیده شده و سپس با یک وسیله دستی، لایه رویی پوست تراشیده و با دستگاه مکش جمع می شود.

میکرودرم کریستالی با دستگاه های خاص میکرودرم انجام خواهد شد که از کریستالی ظریف از جنس اکسید آلومینیوم ساخته شده است. کریستال ها با فشاری مناسب و از قبل تنظیم شده روی پوست اسپری شده و لایه های فوقانی پوست دچار خراش زئی می شود.

بعد از لایه‌برداری پوست، سلول‌ها و لایه‌های مرده روی پوست آمده و از آن جدا می‌شوند. در این مرحله توسط مکنده‌ای که سر دستگاه قرار دارد این سلول‌ها و کریستال‌های استفاده‌شده در سطح پوست به داخل محفظه داخلی دستگاه هدایت می‌شوند؛ یعنی به‌طور هم‌زمان توسط دو کانال که در سر دستگاه قرار دارد عمل لایه‌برداری و همچنین پاک‌سازی پوست انجام می‌شود.

کریستال‌های به‌کاررفته در دستگاه هیچ‌گونه آسیبی به پوست وارد نکرده و حتی با افزایش خون‌رسانی به پوست موجب فعال شدن سلول‌های فیبروبلاست و درنتیجه ترمیم و طراوت پوست می‌شوند.

هندپیس نوک الماس

برای خارج های سلول های مرده پوست از روش هندپیس نوک الماس در میکرودرم ابریژن استفاده خواهد شد. با استفاده از این دستگاه سلول های مرده به آرامی از پوست خارج شده و همزمان مکش خواهند شد. عمق ورود مکش و خارج شدن سلول های مرده، به فشاری و مدت زمان اعمال دستگاه روی پوست، بستگی دارد. با توجه به دقت و ظرافت این دستگاه، از آن برای مناطق حساس پوست، مانند نزدیک چشم استفاده می شود.

هیدرودرم ابریژن

یکی از جدیدترین روش های درمان پوستی در میکرودرم، هیدرودرم ابریژن است. این روش در واقع به صورتی همزمان و تلفیقی انجام خواهد شد. به این معنا که همزمان با جدا کردن سلول های مرده، مواد مخصوص برای جوانسازی و ترمیم بافت های آسیب دیده وارد پوست خواهد شد. همین امر موجب شده تا میزان اثربخشی درمان چندین برابر شده و بهبود بافت پوست به صورت چشمگیری خواهد بود.

انواع روش میکرودرم ابریژن برای جوانسازی پوستانواع روش میکرودرم ابریژن برای جوانسازی پوست

کاربردهای میکرودرم ابریژن

از ویژگی ها و کاربردهای روش درمانی میکرودرم ابریژن به هریک از موارد زیر می توان اشاره کرد:

از بین بردن لکه های پیری

این لکه ها در اثر افزایش سن و همینطور مراقبت نادرست از پوست به وجود خواهد آمد که با انجام میکرودرم قابل درمان می باشد.

درمان انواع اسکار مانند آکنه و بله مرغان

جوشگاه‌های زخم و اسکارها نباید زیاد عمیق باشد و معمولا بر حسب نوع اسکار و محل و عمق آن به چندین جلسه درمان هفتگی نیاز دارد. در ترمیم جوشگاه‌های سوختگی نیز از این روش می‌توان استفاده کرد.

پاکسازی پوست و از بین بردن جوش ها یا کومدون های سر سیاه

یکی از مواردی که بسیار از افراد را اذیت می کند، جوش های سر سیاه موجود در پوست آنها است. با روش میکرودرم ابریژن تمام جوش های سرسیاه را به راحتی از بین خواهد برد و پوست را به خوبی پاکسازی خواهد کرد.

درمان ترک های پوستی

از بین بردن و درمان ترک های پوستی در زمان حاملگی، چاقی و بلوغ با روش میکرودرم ابریژن قابل انجا می باشد.

درمان لکه های حاملگی

یکی از مهمترین کاربردهای میکرودرم ابریژن، کمرنگ کردن و یا محو کردن لکه های حاملگی می باشد. بررسی‌های اخیری که روی میکرودرم ابریژن انجام شده نشان دهنده افزایش 20 برابری نفوذ ویتامین سی موضعی پس از یک جلسه درمان می‌باشد. این اثر میکرودم در لک‌هایی که قبلا با درمان‌های ضد لک بهبود نیافته‌اند مشهودتر است.

کوچک کردن منافذ پوستی

یکی از مشکلات عمده ای که ممکن از افراد بسیاری با ان مواجه شوند، باز شدن منافذ پوست است که این مورد به راحتی با روش درمانی میکرودرم ابریژن قابل درمان و برطرف شدن است. بعد از چند جلسه درمان به علت بافت سازی و محکم‌تر شدن پوست منافذ پوستی نیز کوچکتر می‌شود.

مزایای میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن یک روش درمانی و زیبایی غیر تهاجمی برای جوانسازی پوست بوده که برای انجام آن نیاز به استفاده از بیهوشی یا بی حس کننده موضعی نمی باشد. این روش بسیار ساده و راحت است و همین امر موجب شده تا با نام لایه برداری زمان ناهار نیز شناخته شود.

یعنی به راحتی می توان در زمان استراحت این روش را استفاده کرده و دوباره به شروع کار خود بپردازید. از دیگر مزایای روش میکرودرم این است که این روش بدون عارضه است و با فواصل کوتاه قابل انجام است. همچنین در پوست های با رنگ های مختلف و حتی بسیار تیره می توان از این روش درمانی استفاده کرد.

از دیگر مزایای میکرودرم ابریژن میتوان به هر یک از موارد زیر اشاره کنیم:

 • رطوبت رسانی به پوست صورت
 • از بین بردن خال های پوستی
 • از بین بردن جای آفتاب سوختگی
 • بهبود یافتن جای زخم و جای اسکار
 • از بین بردن جای تتو و خالکوبی های قدیمی
 • از بین بردن جوش های سرسیاه از سطح پوست
 • بهبود یافتن شل شدگی پوست و داشتن پوستی سفت
 • ایجاد نشاط در پوست و رفع آثار خستگی، پیری و کسالت
 • یکدست کردن رنگ و بافت پوست و از بین بردن ناهماهنگی های پوستی
 • از بین بردن لکه های تیره قهوه ای رنگ و کک و مک های پوستی
 • امکان ترکیب شدن روش میکرودرم ابریژن با سایر روش های دیگر
 • قابل اجرا بر روی انواع پوست های تیره و روشن
 • یکدست کردن رنگ و بافت پوست و از بین بردن ناهماهنگی های پوستی
 • ناچیز بودن آثار قرمزی، التهاب و سوزش نسبت به سایر روش های جوانسازی پوست از جمله لیزر
 • میکرودرم ابریژن منافذ باز و سلول های مرده پوست را از بین برده و یک لایه پوست جدید و لطیف جایگزین آن میکند.
 • با توجه به تحریک شدن پوست، میزان تولید کلاژن افزایش یافته و به مرور زمان چین و چروک ها هم کمتر می شوند.
 • چند برابر شدن تاثیر دارویی محلول ها و کرم های مراقبتی از پوست به دلیل زنده شدن و تازه شدن پوست و بالا رفتن قدرت جذب سلول های پوستی

کاربردها و مزایای میکرودرم ابریژن پوستکاربردها و مزایای میکرودرم ابریژن پوست

عوارض میکرودرم ابریژن

شاید برای بسیاری از افراد این سوال پیش آمده باشد که با وجود تهاجمی نبودن این روش درمانی ممکن است عوارض و یا معایبی با خود به همراه داشته باشد؟

در پاسخ باید بگوییم با وجود تهاجمی نبودن روش میکرودرم ابریژن، همانند دیگر روش های درمانی و غیر تهاجمی ممکن است عوارضی نیز با خود به همراه داشته باشد اما جای نگرانی نیست و به زودی برطرف خواهد شد. از عوارض و یا معایب میکرودرم ابریژن می توان به هر یک از موارد زیر اشاره کنیم:

 • قرمزی و التهاب پوست
 • تحریکات خفیف پوستی
 • متورم شدن بخش های درمان شده از پوست
 • ایجاد کبودی، سوزش و حساس شدن به نور خورشید
 • بروز حساسیت پوستی در صورت تماس دست با پوست و لمس پوست
 • کبودی جزئی، یکی از شایع ترین عوارض این متد درمانی است که به دلیل مکش سلول های مرده از روی پوست، ایجاد می شود.
 • بعد از انجام عمل احتمال خشک شدن و پوسته پوسته شدن پوست وجود دارد. در این شرایط استفاده از کرم مرطوب کننده توصیه می شود.

این نکته را هم باید اضافه کنیم که واکنش های پوستی در اطراف مختلف متفاوت می باشد. یعنی در بسیاری از افراد ممکن است هر یک از عوارض نام برده شده بالا دیده شود و یا در برخی افراد دیگر این عوارض شدیدتر باشد که هر یک از عوارض شدیدتر شامل موارد زیر می باشد:

 • خونریزی
 • بروز عفونت های پوستی
 • بروز جوش در ناحیه درمان شده
 • پوسته پوسته شدن و خشک شدن بیش از حد پوست

مراقبت های قبل از میکرودرم ابریژن چیست؟

این نکته را باید در نظر داشته باشید که برای انجام میکرودرم ابریژن باید به پزشک متخصص مراجعه کنید تا معاینات لازم را جهت انجام میکرودرم انجام دهند. با توجه به تشخیص و بررسی پزشک متخصص مشخص می شود کدام یک از انواع روش های میکرودرم برای جوانسازی و پاکسازی پوست شما مناسب است.

همچنین باید از پزشک خود در خصوص هر یک از موارد مواد آرایشی و روش های زیبایی، جراحی های زیبایی که انجام داده اید و همینطور حساسیت ها و بیماری هایی که دارید سوالات مد نظر خود را بپرسید. قبل از انجام میکرودرم ابریژن باید از هر یک از موارد زیر بپرهیزید:

 • قرار گیری در نور خورشید
 • کرم های برنز کننده
 • اصلاح و وکس کردن
 • استفاده نکردن از کرم یا ماسک های لایه بردار و مواد آرایشی 3 روز پیش از درمان

مراقبت های قبل و بعد از میکرودرم ابریژنمراقبت های قبل و بعد از میکرودرم ابریژن

توصیه ها و مراقبت های بعد از میکرودرم ابریژن

برای گرفتن نتیجه بهتر و سریع تری از روش میکرودرم ابریژن بهتر است هر یک از موارد زیر را انجام دهید:

 • حداقل یک روز بعد از درمان از داروهای موضعی استفاده نشود.
 • در صورت نیاز از کمپرس سرد استفاده کنید
 • تا چند هفته بعد از انجام میکرودرم ابریژن حساسیت پوست چندین برابر شده و نباید استفاده از کرم ضد آفتاب را فراموش کنید.
 • از کرم های مرطوب کننده ملایم برای جلوگیری از پوسته پوسته شدن استفاده نمایید.
 • از دست زدن بیش از حد به پوستتان خودداری کنید زیرا بعد از میکرودرم حساسیت پوستی شما در برابر آلودگی بیشتر خواهد بود.
 • بعد از انجام میکرودرم ابریژن از زدن آب بسیار داغ و یا گرم به پوستتان خودداری کنید.
 • همچنین این مورد را هم باید بدانید که بعد از انجام میکرودرم محدودیت خاصی وجود نداشته و فورا می توانید به فعالیت روزمره خود بپردازید.

در حین انجام میکرودرم ابریژن چه اتفاقی میوفتد؟

در زمان انجام میکرودرم بر روی پوست شما، متخصص پوست با استفاده از بهترین دستگاه میکرودرم ابریژن، لایه ی رویی پوست شما را به آرامی حذف خواهد کرد که در طی انجام این کار احساس میکنید روی پوست شما سنباده کشیده می شود، اما این کار بدون درد است. مدت زمان انجام میکرودرم صورت حدود 3- الی 40 دقیقه و انجام میکرودرم گردن حدود 20 دقیقه زمان لازم دارد و بعد از اتمام میکرودرم ابریژن، متخصص پوست به پوستتان مرطوب کننده می زند.

چه افرادی می توانند میکرودرم ابریژن انجام دهند؟

همانطور که در موارد بالا هم به این موضوع اشاره کردیم، میکرودرم برای تمام تیپ های پوستی مناسب بوده و برای انجام این روش درمان محدودیت سنی وجود ندارد. با هر رنگ پوست و فارغ از هر نوع جنسیت و سنی می توانید در داشتن پوستی صاف و شفاف دوباره به خود کمک کنید. به طور معمول میکرودرم به افرادی توصیه می شود که با یکی از مشکلات پوستی زیر دست و پنجه نرم می کنند:

 • خطوط ریز و چین و چروک
 • لکه های سنی و لکه های قهوه ای
 • منافذ بزرگ و سرسیاه
 • جوش و آکنه
 • از بین رفتن خاصیت کشسانی پوست
 • افتادگی پوست

میکرودرم ابریژن برای کدام افراد مناسب نیست؟

با وجود اینکه میکرودرم ابریژن یک روش غیرتهاجمی و ملایم بوده و تمامی افراد می توانند برای جوانسازی و پاکسازی پوست خود از این روش استفاده کنند، اما افرادی که دارای هر یک از شرایط زیر باشند، باید قبل از انجام میکرودرم با پزشک متخصص خود حتما مشورت کنند:

 • اگر خالی دارید که در حال رشد، خون ریزی یا تغییرات دیگر است. زیرا این لکه ها ممکن است سرطان پوست باشند.
 • چنانچه در حال حاضر از داروی ضد جوش ایزوترتینوئین استفاده می کنید، یا سابقه ی مصرف آن را دارید. اگر در ۶ ماه گذشته این دارو را مصرف کرده اید، احتمال زیادی وجود دارد که پس از میکرودرم به عوارضی مثل باقی ماندن جای زخم دچار شوید. بنابراین، بهتر است اندکی صبر کنید تا بتوانید میکرودرم ابریژن را انجام دهید.
 • اگر جای زخم روی پوستتان باقی می ماند و به سختی از بین می رود.

دستگاه میکرودرم ابریژن

در جهان بیش از 100 برند از دستگاه میکرودرم وجود دارد. باید به این نکته توجه داشته باشید که که کیفیت پایین دستگاه میکرودرم باعث بروز مشکلاتی همچون انسداد لوله‌ها در شرایط آب و هوای شرجی می‌گردد. هم‌چنین نبودن یا ضعف سیستم رطوبت‌گیر در دستگاه میکرودرم ابریژن باعث بروز مشکلاتی در امر درمان خواهد شد.

در کل، دستگاه میکرودرم ابریژن به دو روش پودری و همینطور روش الماسه یا دیاموند کار میکند. در روش پودری کار دستگاه به صورت مکش انجام خواهد شد که قابل تنظیم می باشد و به صورت بالا و پایین کشیده شدن ذرات کریستال که از جنس اکسید آلومینیوم هستند، به صورت مخلوط با جریان هوا بر روی پوست و به وسیله‌ی لوله‌ای استریل که با دست کنترل می‌شود، است. سپس ریزه‌های سلول‌های پوست و کریستال‌های ریز مکیده شده در محفظه‌ای دیگر در داخل دستگاه جمع و تخلیه می‌شوند. شدت فشار مکش این دستگاه و نیز سرعت آن با حساسیت و میزان مقاومت بیمار در دستگاه‌های پیشرفته قابل تنظیم و تطبیق است.

انواع دستگاه میکرودرم ابریژنانواع دستگاه میکرودرم ابریژن

هزینه میکرودرم ابریژن

قیمت روش درمان میکرودرم ابریژن همانند سایر روش های درمانی ثابت نیست و عوامل مختلفی وجود دارد که در قیمت این روش تاثیرگذار می باشد. هر یک از مواردی همچون نوع روش انتخابی برای انجام میکرودرم، تعداد جلساتی که باید برای جوانسازی پوست مراجعه کنید و نوع کلینیک انتخابی نیز تاثیرگذار می باشد.

اگر به دنبال بهترین کلینیک میکرودرم ابریژن در تهران هستید، ما به شما مرکز درمانی و زیبایی غرب را معرفی میکنیم. در این کلینیک علاوه بر انجام میکرودرم، هر یک از خدمات زیر به شما عزیزان با بهترین کیفیت و همینطور قیمتی مناسب تحت نظر پزشکانی متخصص انجام خواهد شد. علاوه بر آن در این کلینیک تمامی اصول و پروتکل های بهداشتی به خوبی رعایت شده است. از جمله خدمات کلینیک زیبایی آفتاب شامل هر یک از موارد زیر می باشد:

سوالات متداول با میکرودرم ابریژن
خیر، همانطور که در این مطلب نیز اشاره کردیم، میکرودرم یک روش درمانی غیر تهاجمی است که با دستگاه های به روز و به صورت کشیدن و فشار دادن انجام خواهد شد و فرد تنها احساس خارش خواهد داشت.

در پاسخ به این سوال باید بگوییم تماما به شرایط پوستی فرد بستگی خواهد داشت. همچنین تعداد جلسات لازم برای میکرودرم بعد از جلسه اول و نوع واکنش های پوستی افراد در این جلسه مشخص خواهد شد.

در حالت کلی با توجه به اینکه درمان روی اولین لایه پوست انجام می شود، بهبود هم سریعا حاصل شده و در بدترین حالت، تا دو هفته پوست به حالت قبلی خود بازمیگردد. به همین خاطر معمولا توصیه می شود که میکرودرم هر دو هفته 1 بار و یا ماهیانه انجام شود.

این نکته را باید در نظر داشته باشید که تمامی روش های جوانسازی پوست دائمی نیست. میکرودرم هم از این ماجرا مستثنی نبوده و ماندگاری نتیجه آن بسته به تعداد جلسات و نوع پوست افراد، بین 3 الی 6 ماه است.

اگر پوست خود را با کرم ضد آفتاب بپوشانید و مراقبت های پوستی لازم را انجام دهید، اثرات درمان پایدارتر و ماندگارتر خواهد بود. اما هرکاری انجام دهید پوست همچنان به پیری خود ادامه می دهد. بنابراین، برای داشتن پوستی صاف و درخشان، باید درمان را پیگیری کنید.

همه چیز بستگی به نوع پوست شما و واکنشی که نسبت به نوع درمانی که نشان خواهد داد، بستگی دارد. بعضی از مراجعین ممکن است به چند جلسه درمان نیاز پیدا کنند.

متخصص پوست ممکن است برای از بین بردن نشانه های افزایش سن، بیمار را هر هفته، هر دو هفته یا ماهانه درمان کند. بیشتر بیماران به ۵ تا ۱۶ جلسه درمان نیاز دارند. همچنین، اغلب بیماران بعد از چند جلسه می گویند که پوستشان صاف تر شده و جلای بیشتری دارد.

میکرودرم ابریژن یک روش درمانی بسیار ایمن بوده که سابقه بسیار طولانی دارد. این روش در سالن های زیبایی نیز انجام خواهد شد، اما برای گرفتن نتیجه بهتر و همینطور ایمنی بالاتر به شما پیشنهاد می دهیم تا این روش را در کلینیک های پوست انجام دهید.
 • افرادی که جای زخم روی پوست آنها باقی مانده و به سختی از بین می رود
 • افرادی که دارای خال هایی هستند که در حال رشد، خون ریزی یا دیگر تغییرات است، زیرا این لکه ها ممکن است سرطان پوست باشند
 • چنانچه در حال حاضر از داروی ضد جوش ایزوترتینوئین استفاده می کنید، یا سابقه ی مصرف آن را دارید. اگر در ۶ ماه گذشته این دارو را مصرف کرده اید، احتمال زیادی وجود دارد که پس از میکرودرم به عوارضی مثل باقی ماندن جای زخم دچار شوید. بنابراین، بهتر است اندکی صبر کنید تا بتوانید میکرودرم ابریژن را انجام دهید.
6LdzUigaAAAAAHVZfs8WpP0pNqDIgZjTbNXz6TkB